| Global Score | |
| 76.6 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| 0000-00-00 | 2018-06-12 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 11.15 ounces |
| Silver and Space Black | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is just a bit better than Huawei MediaPad M5 8, having a 76.6 score against 75.5. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad M5 8 counts with Android 8.0 Oreo OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is heavier but somewhat thinner than the Huawei MediaPad M5 8.
The Huawei MediaPad M5 8 counts with a brighter display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a really smaller display, it also counts with more pixels per display inch and a little bit higher resolution of 1600 x 2560. The Huawei MediaPad M5 8 has an extremely better CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Huawei MediaPad M5 8, because although it has a less MP back facing camera, it also counts with a larger camera aperture to take better low-light captures and videos. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features slightly more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad M5 8, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The Huawei MediaPad M5 8 has a much better battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.