| Global Score | |
| 76.6 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4 |
| 0000-00-00 | 2015-03-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| 15.73 ounces | 15.27 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.6 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is way better than Huawei MediaPad T1 10's 58.1 global score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a lot thinner but just a little bit heavier device than the Huawei MediaPad T1 10. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T1 10 has Android 4.4.4 OS.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a sharper display than Huawei MediaPad T1 10, because it has a much greater number of pixels per inch in the display, a little bigger display and a way higher 1688 x 2420 resolution. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory for games and applications than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage.
The Huawei MediaPad T1 10 counts with an extremely better processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 7 GB lesser RAM and an inferior number of cores. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much better pictures and videos than Huawei MediaPad T1 10, because it has a way higher 12 mega pixels resolution back-facing camera.
Huawei MediaPad T1 10 features a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.