| Global Score | |
| 76.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.3 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 12.70 ounces |
| Silver and Space Black | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 999.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than the Huawei MediaPad T1 8.0, with a 76.6 score against 60.4. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is thinner but somewhat heavier than the Huawei MediaPad T1 8.0. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad T1 8.0 works with Android 4.3 operating system.
The Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a very superior CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has lesser cpu cores and a lower amount of RAM, it also counts with a GPU. The Huawei MediaPad T1 8.0 features a little sharper display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way smaller display, a much lower resolution of 1280 x 800 pixels and a much worse screen density.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better memory to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal storage capacity. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much clearer pictures and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a way better 3840x2160 video quality and a way more mega-pixels camera.
Huawei MediaPad T1 8.0 has a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way more expensive than Huawei MediaPad T1 8.0, but it's still a convenient choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.