| Global Score | |
| 76.6 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2016-09-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.20 x 6.16 x 0.33 inches |
| 15.73 ounces | 17.46 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, getting a general score of 76.6 against 66.2. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is a little bit lighter and notably thinner than the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with Android 5.1 Lollipop operating system.
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with a bit sharper display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little lower quantity of pixels per inch in the screen, a bit smaller screen and a lot lower resolution of 1920 x 1200. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better memory capacity for apps and games than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a much faster CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures much better pictures and videos than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because it has a lot higher 3840x2160 (4K) video definition, a bigger aperture for better images and video in low-light environments and a much more MP back camera.
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.