| Global Score | |
| 76.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-11-17 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 17.57 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has an overall score of 76.6, which is better than Lenovo Moto Tab's 64.4 overall score. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is somewhat thinner and lighter than Lenovo Moto Tab. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo Moto Tab works with Android 7.1 Nougat operating system.
The Lenovo Moto Tab counts with a little bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way worse resolution of 1920 x 1200 pixels, a bit worse pixel density and a little smaller screen. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a very superior memory for applications, games, photos and videos than Lenovo Moto Tab, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Lenovo Moto Tab features a very superior processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. Lenovo Moto Tab has a very superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024). The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better camera than Lenovo Moto Tab, because it has a lot better 3840x2160 video definition and a back camera with lot more MP.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Lenovo Moto Tab, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Moto Tab. So if you want that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and buy the Lenovo Moto Tab, giving up some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.