| Global Score | |
| 76.6 | 64 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.53 x 6.57 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 15.52 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is better than the Lenovo Smart Tab P10, with a 76.6 score against 64. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is somewhat thinner but a little heavier than the Lenovo Smart Tab P10. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Smart Tab P10 comes with Android 8.1 Oreo operating system.
The Lenovo Smart Tab P10 has a little sharper screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little worse pixels number per display inch, a quite smaller display and a way worse resolution of 1920 x 1200. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better storage to store more apps and games than Lenovo Smart Tab P10, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Lenovo Smart Tab P10 has a lot better processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 GB less RAM, they both have the same number of cores. The Lenovo Smart Tab P10 has a superior battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024). IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Lenovo Smart Tab P10, because it has a back camera with much more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.