| Global Score | |
| 76.6 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 0000-00-00 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 17.64 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than the Lenovo TAB 2 A10-70, having a 76.6 score against 63.3. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo TAB 2 A10-70 has Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a somewhat lighter and incredibly thinner tablet than the Lenovo TAB 2 A10-70.
Lenovo TAB 2 A10-70 has a much better hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less CPU cores (although they are faster) and 7 GB lesser RAM memory, it also counts with a graphics processing unit and a 64 bits processing unit. Lenovo TAB 2 A10-70 features a sharper display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a quite smaller display, a way worse resolution of 1080 x 1920 pixels and a little worse amount of pixels per inch in the display.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots a lot better photographs and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a back camera with lot more megapixels. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a very superior storage for games and applications than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Lenovo TAB 2 A10-70 features a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more than the Lenovo TAB 2 A10-70, but you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.