| Global Score | |
| 76.6 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| 0000-00-00 | 2016-02-21 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | -- |
| 15.73 ounces | -- |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek chipset |
| processor | 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is a lot better than Lenovo TAB3 10's score of 61.9. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo TAB3 10 works with Android 6.0 Marshmallow OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) and the Lenovo TAB3 10 count with incredibly similar displays, although the Lenovo TAB3 10 has a little bit less pixels per inch in the screen, a little smaller display and a way worse 1920 x 1200 resolution.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way bigger memory for apps and games than Lenovo TAB3 10, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Lenovo TAB3 10 counts with a much better performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores (but faster) and a lower amount of RAM memory.
Lenovo TAB3 10 counts with a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a way better camera than Lenovo TAB3 10, because it has a back facing camera with lot more mega pixels.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot more expensive than the Lenovo TAB3 10, but you can get a much better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.