| Global Score | |
| 76.6 | 62.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| 0000-00-00 | 2016-08-31 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| 15.73 ounces | 22.72 ounces |
| Silver and Space Black | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 291 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, with a 76.6 score against 62.2. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is lighter but a lot thicker than Lenovo YOGA Tab 3 Plus. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tab 3 Plus comes with Android 6.0 Marshmallow OS.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus features a little bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little bit smaller screen and a bit worse resolution of 2560 x 1440 pixels, it also counts with a just a little greater pixel density. Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with a much faster processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 processing cores.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much greater storage for games and applications than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much better pictures and videos than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, although it has a back facing camera with less mega-pixels resolution.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus features a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.