| Global Score | |
| 76.6 | 64.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 |
| 0000-00-00 | 2015-09-02 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| 15.73 ounces | 23.52 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 1380.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | x5-Z8500, 64-bit (Single-Core 2240 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 10200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1176 hours standby time |
| 1.36 | 10.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is better than the Lenovo YOGA Tab 3 Pro, having a global score of 76.6 against 64.3. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tab 3 Pro has Android 5.1 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a way thicker but a lot lighter tablet device than the Lenovo YOGA Tab 3 Pro.
Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a much better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little smaller screen, it also counts with a quite higher display pixel density and a slightly better resolution of 2560 x 1600px. Lenovo YOGA Tab 3 Pro features a very superior processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory and lesser cpu cores.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes greater photographs and videos than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, although it has a less mega pixels back camera. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better memory capacity to store more games and applications than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage.
The Lenovo YOGA Tab 3 Pro has a very superior battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is not only the best tablets in this comparison, but it's also a bargain compared to the other ones, which makes this tablet a great choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.