| Global Score | |
| 76.6 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.2 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 21.28 ounces |
| Silver and Space Black | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is way better than Lenovo Yoga Tablet 10's global score of 57.8. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 counts with Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and thinner device than the Lenovo Yoga Tablet 10.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a bit better display than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a much better screen pixels density, a lot higher 1688 x 2420px resolution and a little larger screen. Lenovo Yoga Tablet 10 has a much greater performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less RAM and an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with a graphics processing unit.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a camera in the back with a much higher resolution and a way better video definition. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has much more storage for games and applications than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Lenovo Yoga Tablet 10 has a really longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Lenovo Yoga Tablet 10, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Yoga Tablet 10. So if you need that extra features, you can buy the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save a couple dollars and buy the Lenovo Yoga Tablet 10, resigning some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.