| Global Score | |
| 76.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.3 |
| 0000-00-00 | 2014-02-23 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.28 x 7.09 x 0.12 inches |
| 15.73 ounces | 21.69 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 525.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is way better than the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+'s global score of 60.4. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is extremely thicker but a lot lighter than the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+.
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ features a much powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM and 4 lesser processing cores (but faster). Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a slightly better screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a much lower resolution of 1200 x 1920 pixels, a little bit smaller display and a just a bit lower number of pixels per inch in the display.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a superior memory to store more games and applications than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity. The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots a lot better photos and videos than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because it has a camera in the back with a much higher resolution.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, but you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.