| Global Score | |
| 76.6 | 60.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.27 x 5.87 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 14.78 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6400mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), getting a score of 76.6 against 60.9. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner but just a bit heavier portable tablet than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) works with Android 4.4 OS.
Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with a much more powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM and a lower number of cores (although they are faster), it also counts with a 64-bit processor. The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a way better screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lot smaller display and a much lower resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a just a little greater pixel count per display inch.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much greater storage capacity for applications and games than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal memory. Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a very superior battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a greater camera than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because it has a much better 12 mega-pixels resolution back facing camera and a larger diafragm aperture.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). So if you want that extra specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), otherwise you can save a couple dollars and get the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.