| Global Score | |
| 76.6 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2013-09-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.54 x 4.98 x 0.33 inches |
| 15.73 ounces | 11.92 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.3 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 273 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 chipset |
| processor | Quad-Core 1700 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.81 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is better than the LG G Pad 8.3's 65.9 overall score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a way heavier but way thinner portable tablet than the LG G Pad 8.3. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and LG G Pad 8.3 works with Android 4.4 OS.
The LG G Pad 8.3 features a much better screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lot smaller display and a lot worse resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a bit higher pixels density. The LG G Pad 8.3 counts with a much faster CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much better photos and videos than LG G Pad 8.3, because it has a way bigger diafragm aperture, a much more mega pixels back camera and a much better 3840x2160 video definition. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much better storage to store more games and applications than LG G Pad 8.3, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The LG G Pad 8.3 features a much longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the LG G Pad 8.3, and it doesn't have such a good price and quality relation as LG G Pad 8.3. So if you need that extra features, you can buy the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), otherwise you can save a couple dollars and buy the LG G Pad 8.3, giving up some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.