| Global Score | |
| 76.6 | 58.2 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-06-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.29 x 4.89 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 12.31 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is a lot better than the LG G Pad F 8.0's general score of 58.2. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is thinner but incredibly heavier than LG G Pad F 8.0. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad F 8.0 works with Android 5.0 Lollipop operating system.
The LG G Pad F 8.0 features a lot better performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM and a lower number of cores (but faster). The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a bit better looking display than LG G Pad F 8.0, because it has a lot better resolution of 1688 x 2420px, a higher pixels count in each inch in the display and a way bigger screen.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much greater memory for games and applications than LG G Pad F 8.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with 240 GB more internal memory. LG G Pad F 8.0 features a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way better camera than LG G Pad F 8.0, because it has a much more mega pixels camera in the back and a much higher video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.