| Global Score | |
| 76.6 | 58.3 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-10-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.30 x 4.89 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 12.24 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is much better than LG G Pad II 8.0's global score of 58.3. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad II 8.0 works with Android 5.0 Lollipop OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) design is thinner but way heavier than the LG G Pad II 8.0.
The LG G Pad II 8.0 has a much greater hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM and a lower number of cores. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a slightly better display than LG G Pad II 8.0, because it has a much higher resolution of 1688 x 2420, a higher pixels quantity in each display inch and a really bigger screen.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a very superior camera than LG G Pad II 8.0, because it has a much higher 12 mega-pixels resolution back-facing camera. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much better storage capacity for games and applications than LG G Pad II 8.0, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage.
The LG G Pad II 8.0 has a much longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.