| Global Score | |
| 76.6 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Windows RT 8.1 |
| 0000-00-00 | 2013-10-22 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 21.69 ounces |
| Silver and Space Black | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Lumia 2520, with a 76.6 score against 68.6. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while Lumia 2520 counts with Windows RT 8.1 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a way lighter and incredibly thinner tablet than Lumia 2520. The Nokia Lumia 2520 has a much better performing CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has 4 lesser processing cores and 6 GB lesser RAM memory, it also counts with an extra GPU.
Lumia 2520 counts with an incredibly better screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot lower resolution of 1080 x 1920px, a just a bit worse pixels density and a bit smaller display. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better pictures and videos than Lumia 2520, because it has a way higher (4K) video quality, a larger aperture to take better low-light captures and video and a lot higher 12 megapixels resolution back facing camera.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Nokia Lumia 2520, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage. Lumia 2520 features a much better battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Lumia 2520, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Lumia 2520. If you are trying to save a few dollars, you can buy the Lumia 2520, and give up a few specs and features, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.