| Global Score | |
| 76.6 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Android 11 |
| 0000-00-00 | 2021-10-06 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.75 x 6.20 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 16.58 ounces |
| Silver and Space Black | Ocean Blue |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Aluminum |
| $ 999.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali G52 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Nano SIM Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than Nokia T20, having a global score of 76.6 against 66.3. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Nokia T20 counts with Android 11 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner and just a little bit lighter tablet than the Nokia T20.
The Nokia T20 features a really superior processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 5 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core processor. The Nokia T20 counts with a little more vivid display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way lower resolution of 1200 x 2000 pixels, a just a little worse screen density and a little smaller screen.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better photographs and videos than Nokia T20, because it has a back facing camera with a much higher resolution. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a better memory for applications, games, photos and videos than Nokia T20, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Nokia T20 has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Nokia T20, and it doesn't have such a good quality/price relation as Nokia T20. So if you want that extra specs and features, you can buy Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some money and get the Nokia T20, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.