| Global Score | |
| 76.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 15.84 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 163 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is better than OSCAL Pad 15's global score of 64.4. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a somewhat thinner and a little bit lighter tablet device than OSCAL Pad 15. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while OSCAL Pad 15 works with Android 13 operating system.
The OSCAL Pad 15 features a much better processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Both have a Octa-Core CPU and the same RAM memory amount. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a bit better looking screen than OSCAL Pad 15, because it has a bit bigger screen, a way better resolution of 1688 x 2420 pixels and a much higher amount of pixels per screen inch.
OSCAL Pad 15 counts with a superior storage capacity to store more games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), and although they both have equal 256 GB internal storage capacity, the OSCAL Pad 15 also has a slot for an SD memory card that allows up to 512 GB. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures way better pictures and videos than OSCAL Pad 15, although it has a worse 12 mega pixels resolution camera in the back.
The OSCAL Pad 15 has a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.