| Global Score | |
| 76.6 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows RT |
| 0000-00-00 | 2012-08-29 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 20.11 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 268 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than Samsung Ativ Tab, having a 76.6 score against 66.7. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and Samsung Ativ Tab counts with Windows RT operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is much thinner and much lighter than the Samsung Ativ Tab.
The Samsung Ativ Tab counts with a much more powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has lesser cpu cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics co-processor. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a bit more vivid screen than Samsung Ativ Tab, because it has a little bit larger display, way more pixels per inch in the display and a way better 1688 x 2420 resolution.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes way better pictures and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a lot higher (4K) video definition and a way more mega pixels camera. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Ativ Tab, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Samsung Ativ Tab counts with a much better battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) costs a lot more than the Samsung Ativ Tab, but you can get a better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.