| Global Score | |
| 76.6 | 80 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| 0000-00-00 | 2017-05-21 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 11.47 x 7.87 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 26.60 ounces |
| Silver and Space Black | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Core i5 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Dual-Core 3100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 16.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5070mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Galaxy Book 12-inch is a bit better than the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), getting an 80 score against 76.6. Galaxy Book 12-inch's construction is a lot heavier and somewhat thicker than the iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Galaxy Book 12-inch counts with Windows 10 OS, and iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS.
Samsung Galaxy Book 12-inch features a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 6 less cores (but faster), they both have 8 GB of RAM. Samsung Galaxy Book 12-inch has a slightly better screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little lower pixels amount in each display inch and a bit worse 2160 x 1440 resolution, it also counts with a bit larger screen.
Galaxy Book 12-inch has a much bigger memory to install games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), and although they both have exactly the same 256 GB internal storage capacity, the Galaxy Book 12-inch also has a slot for an SD memory card that supports a maximum of 256 GB. Galaxy Book 12-inch features a very superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures much clearer photos and videos than Samsung Galaxy Book 12-inch, because although it has a lesser megapixels resolution back camera, it also counts with a way higher video definition and a larger camera aperture.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.