| Global Score | |
| 76.6 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.1.2, 4.1, 4.0 |
| 0000-00-00 | 2012-02-27 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.31 x 7.09 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 21.16 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 435.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Galaxy Note 10.1, with a overall score of 76.6 against 66.3. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Note 10.1 counts with Android 4.4 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a incredibly lighter and incredibly thinner tablet than the Galaxy Note 10.1.
The Samsung Galaxy Note 10.1 features a way better processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a little bit better looking display than Galaxy Note 10.1, because it has much more pixels per inch of screen, a way higher resolution of 1688 x 2420px and a bit larger screen.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much greater storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Note 10.1, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Galaxy Note 10.1 features a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots way better videos and photos than Galaxy Note 10.1, because it has a way more mega pixels camera and a much better (4K) video resolution.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot more expensive than Samsung Galaxy Note 10.1, but you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.