| Global Score | |
| 76.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 26.56 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12.2 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 268 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy NotePRO 12.2 has a score of 78.2, which is just a bit better than iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s overall score of 76.6. The Galaxy NotePRO 12.2 works with Android 4.4 OS, and iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS. Galaxy NotePRO 12.2 is a thicker and incredibly heavier device than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a much better processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has 5 GB lesser RAM memory and 4 lesser processing cores , it also counts with a graphics co-processor. The Galaxy NotePRO 12.2 counts with a brighter display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a just a little inferior quantity of pixels per display inch, it also counts with a little bit bigger screen and a bit higher resolution of 1600 x 2560px.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures much clearer photos and videos than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because it has a lot higher 3840x2160 (4K) video definition and a much more MP back facing camera. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much bigger memory for games and applications than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no external memory slot, it also counts with 192 GB more internal storage.
The Galaxy NotePRO 12.2 features a superior battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
In addition to being the best tablet of the ones we compare here, the Samsung Galaxy NotePRO 12.2 is also a bargain compared to the other ones, making this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.