| Global Score | |
| 76.6 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0.3 |
| 0000-00-00 | 2012-02-13 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 15.73 ounces | 12.13 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA and UMTS |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is much better than the Galaxy Tab 2 (7.0)'s 60.7 general score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab 2 (7.0) comes with Android 4.1 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is way thinner but much heavier than the Galaxy Tab 2 (7.0).
The Galaxy Tab 2 (7.0) features a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 7 GB less RAM and a lower number of cores (although they are faster). Galaxy Tab 2 (7.0) has a bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot smaller display, a lot lower 600 x 1024 pixels resolution and a lot lower screen density.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with much more memory for apps and games than Galaxy Tab 2 (7.0), because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory. Galaxy Tab 2 (7.0) has a way better battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much better videos and photos than Galaxy Tab 2 (7.0), because it has a way higher video resolution and a much more mega-pixels back-facing camera.
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0). So if you want that extra specs and features, you can buy the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some money and get the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0), resigning a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.