| Global Score | |
| 76.6 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| 0000-00-00 | 2013-06-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.57 x 6.93 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 18.06 ounces |
| Silver and Space Black | Brown and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 309.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom chipset |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 40 hours talk time |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is better than the Galaxy Tab 3 10.1-inch's 65.9 general score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner and somewhat lighter tablet than the Galaxy Tab 3 10.1-inch. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 3 10.1-inch has Android 4.2 OS.
Galaxy Tab 3 10.1-inch has a way better hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 7 GB less RAM and a lower number of cores. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a bit sharper display than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a much higher count of pixels per screen inch, a bit larger display and a way better resolution of 1688 x 2420.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has much more storage capacity for apps and games than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal storage. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better camera than Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a much better resolution back facing camera and a much better 3840x2160 video definition.
Galaxy Tab 3 10.1-inch features a much longer battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Galaxy Tab 3 10.1-inch, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab 3 10.1-inch. So if you want that extra features and specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some money and get the Galaxy Tab 3 10.1-inch, letting go a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.