| Global Score | |
| 76.6 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| 0000-00-00 | 2013-04-29 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 10.72 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is better than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, getting a score of 76.6 against 66.5. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) design is way heavier but way thinner than Samsung Galaxy Tab 3 7.0. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Tab 3 7.0 counts with Android 4.4.2 OS.
Samsung Galaxy Tab 3 7.0 features a much greater hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less RAM memory and 6 lesser cpu cores , it also counts with an additional graphics processor. Galaxy Tab 3 7.0 has a little sharper display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way smaller display, a lot worse resolution of 600 x 1024px and a much worse amount of pixels per display inch.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal memory capacity. The Galaxy Tab 3 7.0 has a much longer battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much clearer photographs and videos than Galaxy Tab 3 7.0, because it has a lot better resolution back-facing camera.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Samsung Galaxy Tab 3 7.0. So if you want that extra specs and features, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some dollars and get the Samsung Galaxy Tab 3 7.0, letting go some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.