| Global Score | |
| 76.6 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| 0000-00-00 | 2013-06-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 11.25 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has an overall score of 76.6, which is better than the Galaxy Tab 3 8-inch's overall score of 68.7. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) construction is much heavier but thinner than Galaxy Tab 3 8-inch. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 3 8-inch comes with Android 4.2.2 operating system.
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch features a little bit better screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a really smaller screen, a lot lesser pixels per inch of display and a much lower 800 x 1280 pixels resolution. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a superior memory capacity to store more apps and games than Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
Galaxy Tab 3 8-inch features a lot better processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores (but faster), it also counts with an extra graphics co-processor. The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has a very superior battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot better camera than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a much more megapixels back camera and a much higher video quality.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, and it doesn't have such a good quality/price relation as Samsung Galaxy Tab 3 8-inch. If you want to save some money, you can buy Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, giving up a couple features and specs, but you'll get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.