| Global Score | |
| 76.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1 |
| 0000-00-00 | 2013-08-27 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 4.37 x 7.40 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 10.65 ounces |
| Silver and Space Black | Orange and Yellow |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.83 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than GALAXY Tab 3 Kids, with a score of 76.6 against 57.5. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while GALAXY Tab 3 Kids has Android 4.1 OS. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a lot thinner but a lot heavier portable tablet than GALAXY Tab 3 Kids.
The GALAXY Tab 3 Kids has a little more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a much lower number of pixels per screen inch, a really smaller screen and a way worse 600 x 1024 pixels resolution. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better storage to store more apps and games than Samsung GALAXY Tab 3 Kids, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
GALAXY Tab 3 Kids features a very superior processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores (although they are faster). The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much better pictures and videos than GALAXY Tab 3 Kids, because it has a lot better 12 mega-pixels resolution camera in the back.
GALAXY Tab 3 Kids features a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the GALAXY Tab 3 Kids, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the GALAXY Tab 3 Kids. If you prefer to save a few dollars, you can get GALAXY Tab 3 Kids, and give up a few features and specs, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.