| Global Score | |
| 76.6 | 58.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.61 x 4.58 x 0.38 inches |
| 15.73 ounces | 11.36 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 600 x 1024 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Single-Core 1300 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.74 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 640 x 480 (24 fps) (VGA) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.83 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 4.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than the Galaxy Tab 3 V, having a score of 76.6 against 58.5. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 3 V has Android 4.4 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) construction is way heavier but a lot thinner than Galaxy Tab 3 V.
The Galaxy Tab 3 V features a very superior hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM memory and lesser CPU cores (but faster). Galaxy Tab 3 V counts with a little bit better display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way smaller screen, a lot lower resolution of 1024 x 600 pixels and a lot lower screen density.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures greater pictures and videos than Galaxy Tab 3 V, because it has a way higher 12 mega pixels resolution camera in the back and a lot higher video resolution. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much greater storage capacity for apps and games than Galaxy Tab 3 V, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 248 GB more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab 3 V counts with a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Galaxy Tab 3 V, and it doesn't have such a good price and quality relation as Galaxy Tab 3 V. So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), otherwise you can save a couple dollars and get the Galaxy Tab 3 V, giving up some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.