| Global Score | |
| 76.6 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-04-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 17.18 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has an overall score of 76.6, which is better than Galaxy Tab 4 10.1's 67.8 global score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 4 10.1 counts with Android 4.4.2 operating system. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) construction is somewhat thinner and a bit lighter than the Galaxy Tab 4 10.1.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 counts with a bit more vivid display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lot lower quantity of pixels in each inch of screen, a little bit smaller display and a way worse resolution of 800 x 1280. Galaxy Tab 4 10.1 features a way better hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has 4 less CPU cores (although faster) and a lower amount of RAM, it also counts with a graphics co-processor.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better videos and photos than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because it has a much better (4K) video resolution and a way higher resolution camera. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better memory capacity for games and applications than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal memory capacity.
Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Galaxy Tab 4 10.1, and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy Tab 4 10.1. So if you want that extra specs, you can buy the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some dollars and buy the Galaxy Tab 4 10.1, resigning a couple specs and features.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.