| Global Score | |
| 76.6 | 65.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-04-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.36 x 4.25 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 9.74 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 169.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | LCD |
| 268 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Marvell PXA1088 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.15 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has an overall score of 76.6, which is better than the Galaxy Tab 4 7.0's 65.6 global score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is incredibly heavier but a lot thinner than the Galaxy Tab 4 7.0. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab 4 7.0 works with Android 4.4.2 operating system.
The Galaxy Tab 4 7.0 features a much faster CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores (but faster) and lesser RAM memory. Galaxy Tab 4 7.0 counts with a much better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little bit less pixels per display inch, a lot worse resolution of 1280 x 800px and a much smaller screen.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better videos and photos than Galaxy Tab 4 7.0, because it has a lot more mega-pixels camera in the back, a way higher 3840x2160 video resolution and a lot bigger aperture for better photography in poorly lited situations. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a superior storage for games and applications than Samsung Galaxy Tab 4 7.0, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 features a very superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Galaxy Tab 4 7.0, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Galaxy Tab 4 7.0. If you want to save some dollars, you can get the Galaxy Tab 4 7.0, letting go a few specs and features, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.