| Global Score | |
| 76.6 | 70.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo, 7.0 Nougat, 6.0 Marshmallow |
| 0000-00-00 | 2016-06-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.01 x 6.11 x 0.32 inches |
| 15.73 ounces | 18.52 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a bit better than the Galaxy Tab A 10.1 (2016), having a overall score of 76.6 against 70.2. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with Android 8.1 Oreo OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is noticeably thinner and somewhat lighter than Galaxy Tab A 10.1 (2016).
Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with just a bit better display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a bit smaller screen, a little bit worse count of pixels per inch of display and a much lower 1200 x 1920 resolution. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features much more memory to install games and applications than Galaxy Tab A 10.1 (2016), because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory.
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016) counts with a much greater hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM, they both have 8 processing cores. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much clearer photographs and videos than Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016), because it has a back facing camera with way more megapixels, a much better 3840x2160 (4K) video quality and a bigger camera aperture for better photography and video in low-light situations.
The Galaxy Tab A 10.1 (2016) has a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.