| Global Score | |
| 76.6 | 76.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| 0000-00-00 | 2019-04-26 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.65 x 5.88 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 16.54 ounces |
| Silver and Space Black | Black, Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | $ 330.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 7904 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6150mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab A 10.1 (2019) has a score of 76.7, which is a little bit better than the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s score of 76.6. Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with Android 11 operating system, and Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab A 10.1 (2019) is a thicker and a bit heavier device than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with a bit more vivid screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a much lower 1200 x 1920 resolution, a quite lower pixels quantity per screen inch and a little smaller display. The Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a slightly bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less internal memory capacity, it also counts with a SD extension slot that holds a maximum of 512 GB.
Galaxy Tab A 10.1 (2019) features a much better performing processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM, they both have a Octa-Core processor. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots better pictures and videos than Galaxy Tab A 10.1 (2019), because it has a bigger diafragm aperture for better low-light captures, a camera with much more mega pixels and a much higher 3840x2160 (4K) video quality.
Galaxy Tab A 10.1 (2019) counts with a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) is not only the best tablets in this comparison, but it's also a lot cheaper, making it a great choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.