| Global Score | |
| 76.6 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo |
| 0000-00-00 | 2018-08-24 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.24 x 6.34 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 18.84 ounces |
| Silver and Space Black | Black, Blue and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 999.00 | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is just a bit better than Galaxy Tab A 10.5's score of 74.5. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is somewhat thinner and somewhat lighter than Galaxy Tab A 10.5. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A 10.5 works with Android 9.0 Pie OS.
The Galaxy Tab A 10.5 counts with an extremely better processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM, they both have 8 processing cores. Galaxy Tab A 10.5 features a bit better screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a much lower resolution of 1200 x 1920, a quite worse quantity of pixels per inch of display and a quite smaller screen.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better camera than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because it has a larger aperture, a lot better (4K) video quality and a way more mega pixels back facing camera. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much bigger memory to store more games and applications than Samsung Galaxy Tab A 10.5, because although it has no SD extension slot, it also counts with 224 GB more internal memory capacity.
Galaxy Tab A 10.5 has a superior battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Galaxy Tab A 10.5, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab A 10.5. So if you need that extra specs, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some money and get the Galaxy Tab A 10.5, resigning a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.