| Global Score | |
| 76.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2016-04-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.36 x 4.28 x 0.34 inches |
| 15.73 ounces | 9.98 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 3 Quad 3475 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is way better than the Galaxy Tab A (2016)'s 60.4 global score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab A (2016) has Android 5.1 Lollipop OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a notably thinner but a lot heavier tablet device than the Galaxy Tab A (2016).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a little sharper screen than Galaxy Tab A (2016), because it has a way bigger screen, a lot higher resolution of 1688 x 2420 and a just a bit more pixels per inch in the display. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way bigger storage to install applications and games than Galaxy Tab A (2016), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Galaxy Tab A (2016) counts with an extremely better processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM and 4 less cpu cores (although they are faster). IPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures greater videos and photos than Galaxy Tab A (2016), because it has a much higher 3840x2160 (4K) video quality and a back camera with a lot better resolution.
The Galaxy Tab A (2016) features a much better battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Samsung Galaxy Tab A (2016), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Samsung Galaxy Tab A (2016). If you are trying to save some money, you can get the Samsung Galaxy Tab A (2016), and give up a few specs and features, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.