| Global Score | |
| 76.6 | 62.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-05-02 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.20 x 5.43 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 11.04 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 160 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than Samsung Galaxy Tab A 8.0, having a 76.6 score against 62.8. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is heavier but somewhat thinner than the Samsung Galaxy Tab A 8.0. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Samsung Galaxy Tab A 8.0 works with Android 7.1 Nougat OS.
The Galaxy Tab A 8.0 has a much greater processing power than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a little sharper display than Galaxy Tab A 8.0, because it has a lot better display pixel density, a much higher resolution of 1688 x 2420 pixels and a way bigger display.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much greater memory to install games and applications than Galaxy Tab A 8.0, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Galaxy Tab A 8.0 features a much better battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures much better photos and videos than Galaxy Tab A 8.0, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video resolution and a lot more MP back facing camera.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Samsung Galaxy Tab A 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as Samsung Galaxy Tab A 8.0. If you want to save a few dollars, you can get the Samsung Galaxy Tab A 8.0, letting go a couple features and specs, but you'll get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.