| Global Score | |
| 76.6 | 65.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 7.1 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-10-10 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.35 x 4.89 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 12.84 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017), with a 76.6 score against 65.7. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a heavier but much thinner device than the Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017). The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, and Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with Android 9.0 Pie operating system.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a bit more vivid display than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a better display density, a much larger screen and a lot higher 1688 x 2420px resolution. Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with a really superior performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser CPU cores (although faster) and a smaller amount of RAM.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way bigger storage capacity to install games and applications than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal memory. Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much better photographs and videos than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a bigger aperture to capture better low-light images and video, a much higher video definition and a way better 12 mega pixels resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.