| Global Score | |
| 76.6 | 69 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| 0000-00-00 | 2019-07-05 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.27 x 4.90 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 12.17 ounces |
| Silver and Space Black | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 1950 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 504 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is better than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019), with a overall score of 76.6 against 69. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) counts with Android 11 OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner but extremely heavier tablet than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a bit more vivid screen than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a better pixels density, a much higher 1688 x 2420 pixels resolution and a much larger screen. Galaxy Tab A 8.0 (2019) counts with a way better performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less CPU cores and a smaller amount of RAM.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much better photos and videos than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a lot more MP back-facing camera and a lot better 3840x2160 video resolution. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a superior memory for games and applications than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal storage.
Galaxy Tab A 8.0 (2019) features a much longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.