| Global Score | |
| 76.6 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| 0000-00-00 | 2020-04-27 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.95 x 4.93 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 10.90 ounces |
| Silver and Space Black | Mocha |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7904 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is a little bit better than the Galaxy Tab A 8.4 (2020)'s 74.6 global score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A 8.4 (2020) has Android 9.0 Pie OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a notably heavier but thinner device than the Galaxy Tab A 8.4 (2020).
Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) features a slightly better looking display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a really smaller display and a way lower resolution of 1200 x 1920px, it also counts with a quite better pixels density. The Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) has a much more powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 CPU cores.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much better camera than Galaxy Tab A 8.4 (2020), because it has a back camera with a much higher resolution, a lot higher 3840x2160 (4K) video definition and a bigger aperture for better low light images and videos. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much bigger storage capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory.
Galaxy Tab A 8.4 (2020) counts with a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), and it doesn't have such a good quality/price relation as Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020). So if you need that extra specs and features, you can buy the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some money and get the Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.