| Global Score | |
| 76.6 | 60.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-05-02 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.55 x 6.57 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 15.84 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 160.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 132 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is much better than the Galaxy Tab A 9.7's general score of 60.5. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a little bit lighter and thinner tablet than Galaxy Tab A 9.7. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab A 9.7 works with Android 7.1 Nougat operating system.
The Galaxy Tab A 9.7 features a way better performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory and lesser CPU cores. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a more vivid display than Galaxy Tab A 9.7, because it has a bit larger screen, a way higher 1688 x 2420 resolution and a lot greater pixels count per screen inch.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a superior memory to install applications and games than Galaxy Tab A 9.7, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 240 GB more internal storage. The Galaxy Tab A 9.7 has a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures way better videos and photos than Galaxy Tab A 9.7, because it has a camera in the back with lot more MP and a way higher video quality.
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Galaxy Tab A 9.7, and it doesn't have such a good price and quality relation as Galaxy Tab A 9.7. If you are trying to save some money, you can get Galaxy Tab A 9.7, giving up a few features and specs, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.