| Global Score | |
| 76.6 | 70 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo, 7.1 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-11-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.45 x 5.02 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 14.78 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 520.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7880 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP3 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is just a bit better than Galaxy Tab Active 2's global score of 70. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is just a little bit heavier but incredibly thinner than Galaxy Tab Active 2. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab Active 2 comes with Android 9.0 Pie OS.
The Samsung Galaxy Tab Active 2 has a way better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 5 GB less RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a little more vivid display than Galaxy Tab Active 2, because it has a lot bigger screen, a better pixel density and a lot higher resolution of 1688 x 2420px.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much bigger memory capacity to store more games and applications than Galaxy Tab Active 2, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures way better photos and videos than Galaxy Tab Active 2, because it has a way higher 3840x2160 video resolution and a much more megapixels camera.
Galaxy Tab Active 2 has a superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Samsung Galaxy Tab Active 2, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Samsung Galaxy Tab Active 2. So if you want that extra features, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some dollars and buy the Samsung Galaxy Tab Active 2, giving up a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.