| Global Score | |
| 76.6 | 67 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-09-04 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.39 x 4.97 x 0.38 inches |
| 15.73 ounces | 13.86 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 515.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8026 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.10 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 31 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is much better than Samsung Galaxy Tab Active's overall score of 67. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Tab Active comes with Android 4.4 OS. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is heavier but thinner than the Samsung Galaxy Tab Active.
Galaxy Tab Active features a slightly better display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way worse pixels quantity per inch of screen, a lot lower resolution of 1280 x 800px and a much smaller screen. The Galaxy Tab Active counts with a very superior performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM and a lower number of cores , it also counts with an extra graphics processor.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes way better photographs and videos than Galaxy Tab Active, because it has a lot higher video quality and a much better resolution back facing camera. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way bigger memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab Active, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory.
Galaxy Tab Active has a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way more expensive than the Galaxy Tab Active, but it's still a great choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.