| Global Score | |
| 76.6 | 77.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| 0000-00-00 | 2019-10-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.59 x 6.70 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 23.03 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 680.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 chipset |
| processor | Kryo 360, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 616 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Tab Active Pro is a little bit better than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), having a 77.5 score against 76.6. The Galaxy Tab Active Pro counts with Android 9.0 Pie operating system, and Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system. Even being the best in this comparison, Galaxy Tab Active Pro's body is extremely thicker and way heavier than the Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Galaxy Tab Active Pro features just a bit better display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little bit worse pixel density, a little bit smaller screen and a way worse 1200 x 1920px resolution. The Galaxy Tab Active Pro has a much faster CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a better camera than Samsung Galaxy Tab Active Pro, although it has a lower resolution camera in the back and a lower (4K) video resolution. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with more memory for applications and games than Samsung Galaxy Tab Active Pro, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal storage.
Samsung Galaxy Tab Active Pro has a very superior battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Even being the best tablet in our current comparison, the Galaxy Tab Active Pro is also by far the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.