| Global Score | |
| 76.6 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2015-06-30 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.52 x 5.89 x 0.33 inches |
| 15.73 ounces | 17.46 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.6 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 3.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is much better than the Galaxy Tab E's global score of 60.7. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab E has Android 4.4 operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s body is way thinner and just a little lighter than Galaxy Tab E.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features just a bit better display than Galaxy Tab E, because it has a lot higher resolution of 1688 x 2420 pixels, a bit bigger screen and a much better display density. Galaxy Tab E has a much greater performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 6,5 GB lesser RAM and 4 lesser processing cores.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better photographs and videos than Galaxy Tab E, because it has a way better (4K) video definition and a lot more megapixels back facing camera. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a superior storage for apps and games than Galaxy Tab E, because although it has no external memory card slot, it also counts with 248 GB more internal memory.
Galaxy Tab E has a much longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.