| Global Score | |
| 76.6 | 64.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2016-02-18 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.35 x 4.96 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 12.67 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is better than Galaxy Tab E 8.0's global score of 64.9. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner but heavier tablet than the Galaxy Tab E 8.0. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab E 8.0 comes with Android 5.1 Lollipop OS.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a bit better looking display than Samsung Galaxy Tab E 8.0, because it has a much higher 1688 x 2420 resolution, a way bigger screen and a greater count of pixels per inch of screen. The Galaxy Tab E 8.0 has a much more powerful CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Galaxy Tab E 8.0, because it has a larger diafragm aperture for better low-light captures and video, a lot higher resolution back facing camera and a way higher (4K) video definition. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better memory for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab E 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Galaxy Tab E 8.0 features a way better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.