| Global Score | |
| 76.6 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 16.54 ounces |
| Silver and Space Black | White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 268 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has an overall score of 76.6, which is a bit better than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1's 74.6 general score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a little lighter and thinner tablet than the Samsung Galaxy Tab Pro 10.1. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 has Android 4.4 operating system.
Galaxy Tab Pro 10.1 has a way better display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little smaller display, it also counts with a slightly higher 1600 x 2560 resolution and a just a bit better quantity of pixels per inch in the screen. Galaxy Tab Pro 10.1 has a much better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores , it also counts with an extra graphics processing unit.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a superior memory capacity to install applications and games than Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes much better photos and videos than Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a much higher video quality and a back-facing camera with lot more MP.
Galaxy Tab Pro 10.1 features a much better battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Galaxy Tab Pro 10.1, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab Pro 10.1. If you want to save a few dollars, you can get the Galaxy Tab Pro 10.1, and give up some specs and features, but you'll get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.