| Global Score | |
| 76.6 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 26.10 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12.2 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 268 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 12.2 has a global score of 78.5, which is a bit better than iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s 76.6 overall score. Despite being the best portable tablet in this comparison review, Galaxy Tab Pro 12.2 is a somewhat thicker and notably heavier portable tablet than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). The Galaxy Tab Pro 12.2 counts with Android 4.4 OS, and iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS.
Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a sharper screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little bit lower pixels density, it also counts with a bit larger display and a quite better resolution of 1600 x 2560. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has much more memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Galaxy Tab Pro 12.2 has a lot better performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has less processing cores (but faster) and less RAM, it also counts with an extra graphics co-processor. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures greater photographs and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a way better 3840x2160 video resolution and a way more mega-pixels back-facing camera.
Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 not only is the best tablets of the ones we compare here, but it's also by far the cheapest one, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.