| Global Score | |
| 76.6 | 74.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-06-12 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.74 x 6.98 x 0.26 inches |
| 15.73 ounces | 16.47 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is slightly better than Galaxy Tab S 10.5's score of 74.3. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab S 10.5 has Android 4.4.2 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a just a bit lighter and a little thinner portable tablet than Galaxy Tab S 10.5.
Samsung Galaxy Tab S 10.5 features a much powerful CPU than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 cpu cores. Galaxy Tab S 10.5 counts with a much more vibrant screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a quite smaller display, it also counts with a little higher resolution of 1600 x 2560px and a just a little higher amount of pixels per screen inch.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a very superior storage to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab S 10.5, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory capacity. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better camera than Galaxy Tab S 10.5, because it has a much better resolution camera and a way better video quality.
The Samsung Galaxy Tab S 10.5 features a superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Galaxy Tab S 10.5, and it doesn't have such a good quality/price relation as Galaxy Tab S 10.5. So if you want that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and get the Galaxy Tab S 10.5, resigning some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.