| Global Score | |
| 76.6 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-06-12 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.38 x 4.94 x 0.26 inches |
| 15.73 ounces | 10.51 ounces |
| Silver and Space Black | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | $ 166.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 29 hours talk time |
| 1.36 | 6.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is a little bit better than the Galaxy Tab S 8.4's 74.5 general score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Galaxy Tab S 8.4 has Android 4.4.2 operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a little bit thinner but noticeably heavier device than the Galaxy Tab S 8.4.
The Galaxy Tab S 8.4 has a much better performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM memory, they both have 8 processing cores. The Samsung Galaxy Tab S 8.4 has a lot better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lot smaller display, it also counts with a slightly better resolution of 2560 x 1600px and a greater number of pixels per display inch.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy Tab S 8.4, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots way better photographs and videos than Galaxy Tab S 8.4, because it has a way better 3840x2160 (4K) video quality and a lot more mega pixels camera in the back.
Galaxy Tab S 8.4 counts with a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Galaxy Tab S 8.4, and it doesn't have such a good price and quality relation as Galaxy Tab S 8.4. So if you need that extra specs and features, you can buy Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save a couple dollars and buy the Galaxy Tab S 8.4, giving up a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.