| Global Score | |
| 76.6 | 73.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| 0000-00-00 | 2015-09-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 7.82 x 5.31 x 0.22 inches |
| 15.73 ounces | 9.59 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 268 pixels per inch | 320 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 5433 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T760 MP6 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is slightly better than Galaxy Tab S2 8.0-inch, getting a 76.6 score against 73.6. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thicker and way heavier tablet than Galaxy Tab S2 8.0-inch. The Galaxy Tab S2 8.0-inch counts with a much faster processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM, they both have the same number of cores.
Galaxy Tab S2 8.0-inch counts with a better looking screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a much smaller screen and a bit lower 1536 x 2048px resolution, it also counts with a little higher pixels count in each inch of display. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a much better camera than Samsung Galaxy Tab S2 8.0-inch, because it has a much better video resolution and a much more megapixels back facing camera.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot bigger storage capacity to store more games and applications than Galaxy Tab S2 8.0-inch, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory. The Samsung Galaxy Tab S2 8.0-inch counts with a superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.